header banner
Default

50 milyar dolar değerindeki Satoshi Nakamoto davası sona erdi


Table of Contents

  Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto'nun kimliği kripto para dünyasının en büyük bilinmezlerinden. Zaman içerisinde birçok kişi Nakamoto olduğunu iddia etti ama kimse inandırıcı deliller sunamadı. 

  Satoshi Nakamoto olmak aynı zamanda dünyanın en zenginlerinden biri olmak anlamına geliyor. İlk Bitcoin'in üretildiği 2009 yılından beri Nakamoto'ya ait olduğu belirtilen cüzdanda 1 milyon adet BTC bulunuyor. 

  Bu paranın bugünkü değeri 50 milyar doların üzerinde. Bitcoin'deki hareketlilik nedeniyle servette değişimler yaşansa da cüzdan sahibinin dünyanın en zengin insanlarından biri olduğu su götürmez bir gerçek. 

  Bu tartışmaların ışığında Satoshi Nakamoto'nun kimliğine dair bir dava da sonuçlandı.  

  50 milyar dolarlık Satoshi Nakamoto davası sonuçlandı - 1 Craig Wright

  Craig Wright, kendisinin BTC'nin yaratıcısı olduğu iddiasını sürdürüyor. Wright'in eski ortağı David Kleiman'ın varisleri de bu savı kullarak Wright'a 50 milyar dolarlık davayı açtı. 

  Kleiman ölünce varisler üretilen 1 milyon BTC'nin yarısını istemişlerdi. Florida'da açılan davada mahkeme jürisi Kleiman varislerinin iddialarını reddetti. Ancak Dave Kleimna ve Craig Wright'ın kurduğu W&K Information Defence Research LLC şirketi nedeniyle varislere 100 milyon dolarlık fikri mülkiyet hakkı verildi. 

  İlk olarak 2016 yılında Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright kamuoyunda kabul görmedi. Wright o dönemde yaptığı açıklamalarda vergi kaçırması soruşturması nedeniyle kimliğini paylaştığını belirtmişti. 

  Wright'in Avustralya'daki evi vergi kaçırma soruşturması kapsamında mali polis tarafından aranmıştı. Bitcoin'in yüzü olmak istemediğini ifade eden Craig Wright, "Zorunda kalmasam kimliğimi açıklamazdım. Şöhret istemiyorum. Para istemiyorum. Beni kendi kendime bırakın yeter" dedi.

  Sources


  Article information

  Author: Melinda Green

  Last Updated: 1698393003

  Views: 653

  Rating: 3.6 / 5 (55 voted)

  Reviews: 92% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Melinda Green

  Birthday: 2007-11-12

  Address: 0210 Flores Knoll, West Kellytown, ND 50989

  Phone: +4270306367393338

  Job: Archaeologist

  Hobby: Chess, Sewing, Cycling, Metalworking, Pottery, Animation, Motorcycling

  Introduction: My name is Melinda Green, I am a vivid, Precious, valuable, dazzling, apt, dear, accomplished person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.